„Cukor nie je jed, ale benzín pre naše telo,“ tvrdí veda

„Cukor nie je jed, ale benzín pre naše telo,“ tvrdí veda

OMG, cukor! Poďme sa spolu pozrieť na rozšírené mýty a polopravdy a porovnajme si ich so skutočnosťou. To všetko za pomoci vedy a gastroenterológa MUDr. Minárika.

thumb

Med má podobnú kalorickú hodnotu ako cukor. BUM. Hnedý cukor je pre telo to isté, ako biely. BUM. Cukor v čaji a, napríklad, cukry v mrkve, sa ničím neodlišujú – telo ich zmetabolizuje všetky rovnako. BUM. Teraz, keď sme najväčšie bomby dali na úvod, môžeme prejsť k serióznemu článku.

Sacharidy

Nemýľme si sacharidy a cukor. Sacharid je širší termín, biely kuchynský cukor je konkrétny druh cukru – sacharóza. Sacharóza sa vyrába z cukrovej repy alebo cukrovej trstiny ale jej zdrojom sú aj ananás, broskyňa či mrkva. Cukry sú však aj glukóza – hroznový cukor, fruktóza – ovocný cukor, škrob v zemiakoch a ďalšie druhy sacharidov. Pre telo sú extrémne dôležité.

Obezitológ a gastroenterológ MUDr. Minárik často zdôrazňuje, že je dôležité riadiť sa vedou, ktorá je postavená na dôkazoch a nie na dojmoch a radách v štýle jedna pani povedala. „Z denného kalorického príjmu by malo 30% pochádzať z tukov, 30% z bielkovín a 40% zo sacharidov,“ tvrdí. Drastické zmeny tohto pomeru v strave budú mať vážne dôsledky – možno rýchlo schudnete, no rýchlo aj znova naberiete naspäť.

Preto je dôležité rozumieť svojmu telu a tomu čo jeme a čo pijeme.

Nízkotučné potraviny a light nápoje

„Existuje mýtus, že umelé sladidlá zvyšujú chuť na sladké. Toto tvrdenie nemá vo vede žiadnu oporu,“ tvrdí doktor Minárik. Ak si chcete teda dopriať osviežujúci nápoj, no dávate si pozor na kalorický príjem, pokojne siahnite po jeho light verzii.

Medzi fyzikmi koluje vtip, že príručky o chudnutí by mali mať iba jednu stranu a na nej by bolo napísané:

PRÍJEM > VÝDAJ = PRIBERANIE
VÝDAJ > PRÍJEM = CHUDNUTIE

Samozrejme, vyvážený životný štýl a zdravá strava sú veľmi zložité témy, no pri chudnutí je naozaj dôležité znížiť príjem a zvýšiť výdaj energie.

Bez energie budeme zombie

Naše telo spaľuje energiu aj keď vôbec nič nerobíme. Pretože aj keď nič nerobíme, srdce stále pumpuje krv, pľúca spracúvajú kyslík, mozog sleduje všetky zmysly, črevá trávia... Aj keby ste celý deň ležali na posteli a nad ničím nepremýšľali, vaše telo spáli určitý objem kalórií. Či už v práci používate hlavu alebo ruky, potrebujete energiu. Koľko jej naozaj potrebujete, zistíte v tomto našom rýchlom teste.

Prirovnanie cukru s benzínom je naozaj vhodné. Bez cukrov by sa náš mozog nedokázal rozhýbať a bez mozgu by sme ďaleko nezašli. Na tom sa, snáď, všetci zhodneme.

Avšak! Auto tiež neplníte benzínom po strop, nelejete ho na sedačky. Načerpáte toľko, koľko potrebujete. A presne tak by to malo byť aj s cukrom. Vyhýbať sa mu je rovnako nezdravé, ako to s ním preháňať. Hlavne všetko s mierou :)
If you wanna buy 1:1 online store replica rolex watches, you cannot miss this website. It must make you feel regret it!

You can obtain top site to get high quality replica cartier watch online. Fast shipping. Quality guarantee.