Detox kúry sú hlúposť a to je fakt

Detox kúry sú hlúposť a to je fakt

Neverte šarlatánom, vaše telo sa detoxikuje samo. Veda to potvrdzuje.

thumb

Keď dávame také odvážne vyhlásenia ako vidíte v nadpise, snažíme sa ich podporiť vedeckou štúdiou či iným rešpektovaným zdrojom. Zdrojom, ktorý potvrdí zmerateľnosť či overiteľnosť takéhoto vyjadrenia. Takým, ktorý sa opiera o vedecké dôkazy. Bohužiaľ, o detox kúrach sme takýto zdroj nemohli nájsť, pretože takmer žiadny seriózny výskum sa takej hlúposti nevenuje.

„V databázach odborných medicínskych portálov nie je veľa publikácií, ktoré by sa zaoberali zdravotným prínosom alebo naopak zdravotnými rizikami konkrétnych „detox“ postupov,“ tvrdí gastroenterológ MUDr. Peter Minárik.

Najčastejšie formy „detoxu“

Spôsoby, akými sa z nás obchodníci snažia získať peniaze, sú najčastejšie rôzne čaje, laxatívne produkty či chemické prípravky, inokedy zas hladovky či špeciálne diéty. Všetko toto vám má pomôcť s problémami, ktoré ste ani nevedeli, že máte. V horšom prípade vás presviedčajú, že vám pomôžu s ťažkosťami, ktoré máte naozaj.

Spravidla sú – slovami predajcov detoxu – spôsobené „toxínmi“. Ako sa vraví, dávka robí jed. Aj čistá voda vám môže vážne uškodiť ak jej vypijete viac ako 10 litrov naraz. Lenže toxíny spomínané v detox kúrach sú často definované veľmi vágne, takže sa vlastne ani nedozviete, od čoho vás ten čaj či hladovka vlastne očistia...

gif smoothiemaker

„Podľa prehľadovej práce z roku 2015 (Klein A.V. – Kiat H. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. J Hum Nutr Diet. 2015; roč. 28, č. 6, s. 675 – 686. doi: 10.1111/jhn.12286. Epub 2014 Dec 18) je veľmi málo klinických dôkazov, ktoré by podporovali užívanie takýchto diétnych postupov. Zatiaľ sa uskutočnili iba rozsahom malé štúdie a väčšina z nich iba formou preklinického testovania na zvieratách. Autori vo svojom prehľade uvádzajú, že nenašli v odborných databázach žiadne randomizované klinické skúšky o komerčných detox diétach,“ pokračuje MUDr. Minárik.

Telo sa detoxikuje samo

Pečeň a obličky sú extrémne efektívne chemické čističky. Pracujú 24 hodín denne na tom, aby sa nám v tele nehromadili nežiaduce látky. Kelové smoothie ani citrónová voda na lačno vám s tým nijak nepomôžu. Aby sme boli féroví, ani vám neuškodia. Avšak na schopnosť vášho tela detoxikovať sa nemajú žiadny účinok. Ak vám chutia, s radosťou – a s mierou – si ich doprajte.

Omnoho užitočnejšie však bude, ak si občas detoxikujete myseľ. Výjdite si do prírody, na bicykel, do fitka alebo hoci len na dlhšiu prechádzku. Je jar a začína krásne počasie. Čerstvý vzduch a pravidelný pohyb zrýchlia váš metabolizmus, pomôžu vám spáliť nahromadenú energiu a myslieť pozitívne.

„Komerčné detoxikačné diéty treba preto zatiaľ posudzovať iba opatrne. Navyše dlhodobé zníženie nadváhy možno dosiahnuť iba trvalo udržateľnými pozitívnymi zmenami v stravovacej, pohybovej a režimovej životospráve. Krátkodobé redukčné kúry sú, žiaľ, pri riešení obezity neúčinné,“ uzatvára MUDr. Minárik.

Stránka sciencebasedmedicine.org sa tejto téme venuje pomerne široko, ak by ste si chceli prečítať viac. My vám len poradíme, používajte sedliacky rozum a všetko si užívajte s mierou :)