Toto všetko považujete za pravdu. My vám teraz povieme, že všetko je inak

Toto všetko považujete za pravdu. My vám teraz povieme, že všetko je inak

Na našej stránke často vyvraciame mýty. Tieto vás zdvihnú zo stoličky.

thumb

Do denného príjmu tekutín sa ráta iba čistá voda, prípadne minerálka

Neráta. Ráta sa aj káva, nealko nápoje, ovocie či polievka. Telo nemá predsudky. Všetko, čo príjmeme, rozloží na jednotlivé látky. Či vypijete colu alebo minerálku, telo si jednoducho odizoluje molekuly vody a hydratuje organizmus. Samozrejme, musíme rátať s tým, že telo zo všetkej stravy a nápojov prijíma aj kalórie a tomu treba prispôsobiť aj svoju fyzickú aktivitu.

gif drink

Cukor robí deti hyperaktívnymi. A aspartam tiež!

Nerobí. Tvrdia to vedecké štúdie. Okrem iných napríklad táto z roku 1994 publikovaná v New England Journal of Medicine alebo novšia z roku 2011 dostupná na stránke National Institues of Health. Pri dvakrát zaslepených testoch nie je možné ovplyvniť výsledok. Preto vieme, že týmto štúdiám môžeme dôverovať.

Ich záver znie: nebol zaznamenaný žiadny vzťah medzi prijatým množstvom cukrov či náhradných sladidiel a vznikom hyperaktivity. Pre ďalšie informácie o sladidlách, kliknite si na náš starší článok tu.

Raw strava je zdravšia

Nie je. Zdravá je vyvážená strava, v ktorej sú zastúpené všetky živiny vrátane cukrov, tukov aj bielkovín. Tých živočíšnych aj rastlinných. Odpoveď je v evolúcii. Keď sa naši predkovia naučili tepelne upravovať svoju stravu, zrazu im jedenie aj trávenie zabralo menej času. Získali viac energie za kratší čas, mohli efektívnejšie loviť a starať sa o rastliny, ktoré sa naučili siať aj žať. Vrátane obilnín. Čo nás privádza k ďalšiemu mýtu:

gif salat

Bezlepková diéta je pre človeka vhodnejšia

Nie je. Pretože, ako píšeme vyššie, nás evolúcia naučila lepok tráviť. Áno, isté percento ľudí trpí neznášanlivosťou na obilné produkty a ich konzumácia im spôsobuje zdravotné problémy a bolesti. Skutočných celiatikov – ľudí, ktorí trpia chorobnou neznášanlivosťou na lepok – je približne 1%. Tých, ktorí netrpia celiakiou, no môžu byť do istej miery citliví na glutén, je zhruba 6%.

 

A ako obyčajne, tešíme sa na diskusiu na Facebooku :)