Toto je jediná diéta, ktorá zaručene funguje

Toto je jediná diéta, ktorá zaručene funguje

Dodržujú ju milióny spokojných a zdravých ľudí po celom svete.

thumb

Ak nás sledujete pravidelne, viete, že nemáme radi extrémy. Koniec-koncov, preto sa naša iniciatíva volá Všetko s mierou :)

V časopisoch čítame o hollywoodskych diétach. O tom, ako rýchlo schudnúť do plaviek. Ktoré superpotraviny sú spaľovače tuku a podobne. Čoho a koľko piť a čo už nie.

Pravda je taká, že superpotraviny neexistujú  a detox je výmysel.

Jediná diéta, ktorá funguje, je vyvážený životný štýl. To znamená, že si doprajete, čo vám chutí – ale v rozumnom množstve. Doplňte to pravidelnou fyzickou aktivitou, aspoň 30 minút denne. Choďte po schodoch, z autobusu vystúpte o zastávku skôr, cez víkend sa choďte prejsť. Nevyhýbajte sa tukom, cukrom ani múke, pokiaľ nemusíte. Aj gastroenterológ MUDr. Minárik súhlasí. Ideálny obed má v sebe podľa neho aj sacharidy aj tuky, v správnom pomere, samozrejme:

 

Pokojne si k ľahšiemu obedu dajte colu alebo ľadový čaj. Ak po zvyšok dňa pijete dostatok minerálky, neexistuje dôvod, prečo by ste si mali odopierať aj iné osvieženie. Cukry sú pre naše telo najrýchlejší zdroj energie a tuk je nositeľom chuti – to vám potvrdí každý šéfkuchár.

gif karl

Máte pocit, že by ste mali schudnúť? Máte dve možnosti. Znížiť kalorický príjem alebo zvýšiť kalorický výdaj. To je celé. Vážne. Ľudské telo je ako elektráreň. Keď nemá kam posielať energiu, palivo sa kopí. Ideálne je postupne znižovať príjem kalórií a zároveň zvyšovať ich výdaj. Niekde nájdete balans, pri ktorom žijete plnohodnotne a zároveň zdravo.

Denne vychádzajú štúdie, ktoré sa pokúšajú nájsť jednoznačného vinníka nadváhy a obezity. Raz je to tuk, potom zas cukor. Avšak veda tvrdí, že len rovnováha v príjme a výdaji energie je cesta k zdravému telu a sviežej mysli. Aký je správny pomer stravy a fyzickej aktivity práve pre vás, na to bohužiaľ univerzálny recept neexistuje. Kto tvrdí opak, klame. Možno z nevedomosti, možno zámerne, no klame.

Pre lepšiu orientáciu v tom, koľko energie by ste mali približne denne prijať, sa pozrite na našu kalorickú kalkulačku.