Tak čo je vlastne zdravšie - cukor alebo glukózovo-fruktózový sirup?

Tak čo je vlastne zdravšie - cukor alebo glukózovo-fruktózový sirup?

Niektoré nealko nápoje sú sladené izoglukózou iné zas cukrom. Podľa informácií z internetu sa však človek nedokáže vysomáriť z toho, ktorá varianta je zdravšia.

thumb

Mohli by sme si položiť ešte zložitejšiu otázku – je hnedý cukor zdravší ako biely? A aký je rozdiel medzi glukózovo-fruktózovým sirupom a izoglukózou? A je niečo z toho zdravšie ako všetky ostatné možnosti?

Rozdiely medzi kuchynskými cukrami

Biely aj hnedý cukor sa vyrába z cukrovej repy. Hnedý cukor má výraznejšiu vôňu aj chuť. Je to preto, že je v ňom väčšie množstvo melasy ako v bielom cukre – tá je z bieleho cukru vo výrobe odstránená úplne, z hnedého len čiastočne. Vedzte, že ich energetická hodnota je rovnaká.

Mimochodom, cukrovarníctvo má na Slovensku dlhú históriu, najstarší závod vznikol v roku 1844 v Seredi. U nás sa od dávna vyrábal cukor z repy, no je možné vyrábať ho aj z iných plodín.

Z čoho sa vyrába cukor?

Okrem cukrovej repy sa dá produkovať aj z cukrovej trstiny a niektorých obilnín – najčastejšie z kukurice. Z nej sa vyrába glukózovo-fruktózový sirup, zvaný aj izoglukóza. Na Slovensku sa vyrába v Boleráze, kúsok od Trnavy. Závod vznikol v 90. rokoch, kedy bol v dôsledku európskych regulácii nedostatok cukru na trhu.

Vždy, keď ľudstvo objavilo nový spôsob výroby cukru – najprv to bola trstina, potom repa a neskôr ďalšie plodiny – úspech nového postupu určovali tieto vlastnosti:

-        Sladkosť cukru

-        Náročnosť dopestovania plodiny, z ktorej je vyrábaný

-        Výrobná cena

Keďže dnes žijeme v relatívnom blahobyte a okrem chute a sýtosti nás zaujíma aj to, ako naša strava a nápoje vplývajú na naše zdravie, tu je jedna veľmi dôležitá tabuľka:

 

Množstvo kalórií na 100g

Kryštálový cukor

387kcal 

Hnedý cukor

380kcal

Glukózovo-fruktózový sirup

281kcal 

 

Izoglukóza obsahuje približne 25% vody. Ak by sme z nej túto vodu odstránili, 100g tejto suroviny by malo približne 384 kalórií na 100g. Takže obrovské prekvapenie znie: cukor aj glukózovo-fruktózový sirup majú porovnateľné kalorické hodnoty.

Čím sa teda odlišuje cukor od glukózovo-fruktózového sirupu?

Sú to dva najčastejšie používané typy prírodných sladidiel. Majú veľmi podobné chuťové vlastnosti, energetickú hodnotu aj sladivosť. Repný cukor sa rozkladá na glukózu a fruktózu v pomere 50:50. Izoglukóza  alebo glukózovo-fruktózový sirup - je tekutá zmes fruktózy a glukózy v pomere 55:45.  

Rozdiel je v cene – cukor z repy je o niečo drahší ako izoglukóza z kukurice. Navyše, vo výrobe sa omnoho jednoduchšie pracuje s tekutým sirupom, ako so sypkým kryštálovým cukrom. Mnohé z týchto závodov sú aj priamo na Slovensku, takže sa výroba prispôsobila dostupnej surovine a výrobným možnostiam.  

Tak prečo sa niektoré nápoje začínajú predávať v edíciách s cukrom namiesto izoglukózy?

Najdôležitejší hlas majú spotrebitelia. A keď si prajú mať nápoje s cukrom, výrobcovia im ich ponúknu. Môžeme si tak vybrať to, čo nám chutí najviac. Pri cukre, izoglukóze či iných prírodných sladidlách - aj pri mede či javorovom sirupe - platí rovnaké pravidlo. Všetko s mierou. Jediné, čo nám môže naozaj uškodiť, je nedostatok pohybu.