Toto sa stane s vaším telom, keď budete posadnutí zdravou výživou

Toto sa stane s vaším telom, keď budete posadnutí zdravou výživou

Zdá sa to ako paradox, ale aj zdravým stravovaním si môžete spôsobiť problémy. Ako je to možné, si prečítate v článku.

thumb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Denno-denne sa na nás valia obrázky vyformovaných postavičiek modelov a modeliek. Často si neuvedomíme, koľko retuše a sťahovania brucha je za takouto fotkou.

Ovplyvňuje nás to, či si to uvedomujeme, alebo nie. Rovnako, ako existuje anorexia či bulímia, existuje aj ortorexia - posadnutosť zdravou výživou. 

 

O tom, ako môže zdravá výživa uškodiť

Tejto poruche príjmu potravy podliehajú najmä ľudia, ktorí si obľúbili zdravý životný štýl. Postihuje aj vegánov a vegetariánov, ktorí zabúdajú, že je nevyhnutné dopĺňať chýbajúce živiny, ktoré obsahuje mäso a živočíšne produkty.

Pri ortorexii sa ľudia začnú nezdravo kontrolovať, vylučujú z jedálnička tuky a iné dôležité zložky potravy. Pridajú k tomu športovú aktivitu v extrémnej intenzite a hustote, ktorá má na svedomí nielen úbytok váhy, ale aj ďalšie zdravotné problémy: akné, stratu menštruácie, zničené kĺby...

Je celkom ironické, že posadnutosťou zdravou výživou si môžete privodiť toľko zdravotných ťažkostí.


Ortorexia je ťažšie odhaliteľná ako anorexia

Táto porucha prijímania potravy nie je viditeľná hneď. Tí, ktorí nimi trpia, dokážu veľmi šikovne klamať svoje okolie a nemusíte si všimnúť, že jedia menej, ako je zdravé. Pri ortorexii je to ešte horšie. To, že sa niekto stravuje nezdravo, si dokážeme všimnúť, až keď vidíme fyzické zmeny. 

 

Na osobe, ktorá obeduje rybu so zeleninou a po práci ide do fitka, nevidíme nič zlé. Myslíme si, že žije zdravo. Začína to postupne. Najprv ortorektik vylúči éčka. Mimochodom, mrknite na náš článok o nich, aby ste neprepadli všeobecnému omylu, že éčka = umelina. Postupne začne vypúšťať cukry. Potom tuky. Je len zeleninu a chudé mäso, ktoré večer vybehá v posilke. 

Vylučovanie rôznych potravín z jedálnička spôsobuje najprv úbytok váhy, čo takúto osobu teší. Priatelia im hovoria ako pekne schudli a ich to len podporí v tom, aby pokračovali. Vnímanie zdravej stravy sa postupne obmedzuje len na potraviny bez tukov, cukrov, éčok, lepku, mlieka či čohokoľvek, čo práve zakazujú výživoví guruovia.

Postupne sa takýto človek dopracuje od zdravého životného štýlu k ortorexii. Ortorexia vedie nielen k strate hmotnosti, ale aj strate živín. Môžete prísť o menštruáciu, zdravé vlasy, nechty, môže sa vám často točiť hlava, prídu nevoľnosti. Ortorektici riskujú hospitalizáciu – ich telo jednoducho nemá odkiaľ čerpať energiu ani na svoje základné fungovanie.

A nehrozia vám len fyzické následky. Človek s ortorexiou sa stáva úzkostný, lebo všade naňho číha nezdravé jedlo. Dostane paniku, keď má zjesť jedlo, ktoré si nepripravil sám. Môže to viesť k depresii, neurózam a ďalším psychickým problémom.

 

Zdravý životný štýl alebo posadnutosť?

Všimnúť si príznaky tejto choroby je veľmi ťažké. Človek trpiaci ortorexiou býva často obdivovaný za svoju disciplínu, s ktorou dodržiava zásady zdravého životného štýlu. To ho udržuje v bludnom kruhu, ktorý mu nedovolí vidieť, že si vlastne ubližuje.

Ortorektik sa zdržuje spoločných obedov, stráca záujem o rodinu a priateľov. Často počíta kalórie alebo príliš sleduje zloženie potravín. Trávi veľa času športovaním, či prípravou jedla.

 

Všetko s mierou nie je len fráza

Naše telo potrebuje na bezproblémové fungovanie vitamíny, bielkoviny, ale aj tuky a sacharidy. K zdravej životospráve patrí aj pohyb. Nájdite svoju mieru, netýrajte sa. Po športe si potrebuje vaše telo oddýchnuť a zregenerovať sa. A určite si nechcete priviesť úraz :)

 

Či už chcete schudnúť alebo udržať sa vo forme, pamätajte, že žiaden extrém nie je riešením. Je nezdravé prejedať sa, ale aj bezhlavo vylučovať z jedálnička všetky cukry, tuky alebo iné zložky potravín čo práve nie sú in.

Takže ak máte chuť dať si punčový rez na rodinnej oslave, dajte si ho, ale nechajte aj ostatným. Stačí už len doplniť túru do prírody, či jednu hru futbalu a vaše telo nebude zbytočne nariekať.
Best-selling Swiss replica watches are all available on the best sale fake watches ca site.

You can find new cheap ca replica watches with Swiss movements online.