Všetko, len nie aspartám!

Všetko, len nie aspartám!

Aj vďaka nemu si môžeme vychutnávať sladké aj bez kalórií. Prečo má takú zlú povesť?

thumb

Aspartám údajne spôsobuje migrény, lupus, rakovinu, stratu sluchu, zraku, depresiu, panické záchvaty, poškodenie plodu u tehotných žien, sklerózu multiplex, Alzheimera, kómu či dokonca smrť. V podstate všetko, čo sa vám môže stať, vám podľa hoaxu môže spôsobiť aspartám. Kde sa však tieto informácie vzali a zakladajú sa vôbec na pravde?

Ako všetky konšpirácie a hoaxy, aj táto dezinformácia vznikla na internete a v reálnom svete nemá žiadnu oporu. V druhej polovici 90. rokov sa internetom začala šíriť správa, ktorej autorkou je vymyslená doktorka Nancy Markle, ktorá vystúpila so svojím príspevkom na vymyslenej World Environmental Conference.

Pokojne si vygooglite jej meno a názov konferencie a nenájdete jediný dôveryhodný zdroj a ani oficiálnu webstránku lekárky či konferencie.

The reliable website provides 2021 uk online omega fake watches: De Ville, Seamaster, Speedmaster and Constellation.

swiss fake watches for uk sale for men and women. Fast shipping. Quality guarantee.

gif cita knihu, sklamana

Aká je teda pravda o aspartáme?

V Európe postupne prechádzajú pravidelnou kontrolou všetky prídavné látky používané v potravinách a nápojoch – najbližšie do roku 2020 musia prejsť kontrolou všetky aditíva schválené pred rokom 2009.

Aspartám bol v EÚ znovu potvrdený ako bezpečný v roku 2013. Historicky bol prvýkrát schválený začiatkom 80. rokov. Aspartám je bezpečný. A to aj pre deti a tehotné či dojčiace ženy. Výnimkou sú ľudia trpiaci fenylketonúriou – vzácnym genetickým ochorením – ktorá si vyžaduje špeciálnu diétu.

Toto potvrdilo obrovské množstvo štúdií – mnohé z nich boli motivované práve obavami verejnosti, ktoré spôsobil spomínaný hoax. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín zobral do úvahy takmer 2000 štúdií, ktoré sa venovali vplyvu aspartámu na naše zdravie.

V tele sa aspartám rozkladá na fenylalanín, metanol a kyselinu asparágovú, ktoré sú bežnými zložkami našej stravy a telo ich využíva pre svoj bežný chod – metanol sa napríklad nachádza aj v ovocí.

gif ovocie

Kedy je aspartám škodlivý?

Naša filozofia hovorí „všetko s mierou“. Veríme, že človek by si mal užívať živoť bez výčitiek, ak nič nepreháňa. Ak si však chcete dopriať sladké a nechcete rátať kalórie, sladidlá ako aspartám môžu byť pre vás riešením.

V prípade aspartámu by 60kg osoba musela vypiť viac ako 5 litrov diétneho nápoja každý deň až do konca svojho života, aby dosiahla hranicu, ktorá by prekročila bezpečnú odporúčanú dennú dávku – tvrdí Európsky úrad pre bezpečnosť potravín.

A to už je seriózne preháňanie.