Ako vzniká jarná únava a čo proti nej robiť?

Ako vzniká jarná únava a čo proti nej robiť?

V skratke, ide o prirodzenú reakciu organizmu, s ktorou vieme bojovať piatimi jednoduchými zbraňami. Celá odpoveď je...

thumb

Ľudia v našom podnebnom pásme pociťujú v priebehu marca a apríla únavu, citlivosť na zmeny počasia, závraty, podráždenosť, bolesti hlavy a kĺbov či apatiu.

Stavíme sa s vami o dočítanie článku, že ste sa našli aspoň v piatich z týchto príznakov.

Mali sme pravdu?
Do not miss best place for usa replica watches online on this website that can help you save both money and time.

Fast shipping. swiss top jacob &co. first copy watches are cheap and quality.

Z toho vyplýva, že ste úplne zdravý človek! Práve preto prežívate prirodzenú reakciu ľudského organizmu na štyri hlavné faktory spôsobené príchodom jari – zmena, hormóny, alergie a stres.

Zmena

Tenisky stáli tri mesiace v kúte, ale s prvým teplým dňom ste sa rozhodli ísť behať. Záhrada sa celú zimu vyhýbala vašej pozornosti, ale teraz ju už pomaly pripravujete na novú úrodu. Jar do vašej týždňovej rutiny priniesla očakávané zmeny.

Naše telo však obľubuje pravidelnosť a poriadok, preto sa s každou zmenou vyrovnáva postupne. Pri prvom behu podáte slabší výkon. Potrápi vás svalovica. Zo záhrady sa vrátite celí dolámaní. Objavia sa pľuzgiere. Motivácia je zrazu fuč a namiesto nej pocítite sklamanie.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí zatiaľ s aktivitou nezačali, môžete prežiť sklamanie z opačného dôvodu. Ešte stále ste v zimnom móde, no vonku vidíte zelenieť stromy, kvitnúť kvety a počujete spievať vtáčiky. Takže hoci fungujete stále rovnako, porovnávate sa s aktívnejším okolím, a tak si pripadáte lenivejší.

gif lenivy

Hormóny

Zmene je podrobený aj náš biorytmus. Najprv sa predlžujú dni, potom sa posunie čas a odrazu chodíte do práce aj z práce po svetle. Potrvá pár dní, v niektorých prípadoch až týždňov, kým si zvyknete na nový režim.

Na chemickej úrovni sa musí organizmus popasovať ešte s väčšou výzvou. Počas tmavých zimných dní telo produkuje viac melatonínu – spánkového hormónu. Keď sa situácia obráti, mozog spustí výrobu opačnej látky, serotonínu, ktorý sa nazýva aj hormón šťastia. V prechodnom období máme teda v krvi oba vo vysokých dávkach, a to je pre telo boj.

Nemôžeme sa mu čudovať, že je potom unavené a nemá na nič chuť.

Alergie

Dôležitou súčasťou novej sezóny je aj rozmnožovanie alergénov. Ak ste na ne citliví, počas marca a apríla budete mať podráždené oči, zavalený nos a dokonca aj zhoršený spánok. Cítite sa slabší, nevyspatí, nevrlí.

Opäť je to normálna odozva tela na nové podmienky, ale samozrejme, alergia je diagnóza. Vyžaduje si pozornosť odborníka a liečbu. Ak ste zatiaľ nenavštívili alergológa, skúste príčinu jarnej únavy vyhľadať uňho.

gif kychanie

Stres

Daňové priznanie, skúšky v škole, maturity, svadby, nové projekty v práci.

Na jar sa toho deje naozaj veľa a keď po ospanlivej zime odrazu kalendár praská vo švíkoch, vaša psychika prežíva ďalší nepríjemný šok. Termíny sa navyše vplyvom prázdnin a sviatkov približujú omnoho rýchlejšie, takže musíte pracovať v časovej tiesni.

Dostaví sa stres.

Pripravte sa do boja

Keďže typické príznaky jarnej únavy spôsobujú normálne procesy v našom tele, najúčinnejšie proti nim zabojujete prirodzenou telesnou aktivitou. Skúste náš arzenál piatich účinných zbraní a napíšte nám, ako ste ju zvládli:

  1. Organizmus môžete namiesto behu naštartovať dlhšími prechádzkami. A keď sa naozaj odhodláte prevetrať tenisky, slabší výkon či svalovica vás nesmú odradiť. Po druhom – treťom raze budete opäť vo svojej koži.
  2. Skvelým energizérom je aj ranná prechádzka – čerstvý vzduch, príjemné slnko a pohyb vás zaručene nabijú energiou. Nezaberie ani veľa času, pretože stačí zaparkovať alebo vystúpiť z MHD o pár kilometrov ďalej od práce. Možno tak dokonca ušetríte za parkovné 😊
  3. Doprajte si kvalitný spánok, a to najmä po zmene na letný čas. Najlepší je v rozpätí sedem až deväť hodín. Dôležité je tiež udržať v ňom čo najväčšiu pravidelnosť, takže by ste mali prekonať ospanlivé krízy počas dňa a niekedy aj odmietnuť nutkanie zostať hore dlhšie do noci.
  4. Telu pomôžete rýchlejšie prejsť cez náročné zmeny aj pomocou vyváženej stravy. Dbajte na to, aby ste do jedálnička zaradili viac ovocia, pestrú paletu zeleniny a tekutiny dopĺňajte v podobe minerálok. Tak prijmete všetky potrebné živiny aj bez multivitamínových tabliet.
  5. Skúste ráno začať s kontrastným sprchovaním – striedaním teplej a studenej vody. Okrem jednoznačného budíčka pre telo si tak môžete zlepšiť celkový krvný obeh a podľa tejto štúdie sa dokonca budete cítiť zdravší.

gif flashdance

Napokon, aj jar si treba užívať s mierou. Keď prekonáte jej počiatočné nástrahy, zostanú vám len príjemné slnečné dni.