Diéty bez cukru vám ubližujú

Diéty bez cukru vám ubližujú

Nenechajte sa zlákať sladkými rečami odporcov cukrov. Ordinujú vám KETO diétu, zatiaľ čo veda hovorí, že to nie je vôbec zdravé a ani efektívne.

thumb

Tuky nie sú zlé. Cukry nie sú zlé. Pokiaľ im správne rozumiete a prijímate ich s mierou.

Prvý krok, ktorý spraví väčšina ľudí s úmyslom schudnúť, je vyradenie cukrov. To by bolo celkom rozumné, keby pod pojmom cukry nerozumeli všetky sacharidy v jedálničku – okrem sladkostí aj ovocie, strukoviny, cestoviny, pečivo.

Keď zjeme sacharidy, neukladajú sa nám do bokov

Už viete, že cukor - glukóza je pre telo to isté, čo benzín pre motor. A práve sacharidy sa v tele premieňajú na glykogén – zásobnú kapsulu plnú glukózy. Ukladá sa v pečeni, odkiaľ reguluje životne dôležitý krvný cukor, a vo svaloch, ktoré zase priamo zásobuje energiou potrebnou pre pohyb. Od šuchnutia prstu na displeji smartfónu až po výkon v posilňovni, všetko zvládate aj vďaka sacharidom.

Po strávení sa v tele buď priamo spália alebo uložia do glykogénu. Za normálnych okolností sa nemôžu uložiť vo forme tukov. Až pri nadmerne vysokých dávkach sacharidov, ktoré sa odporúčajú vrcholovým športovcom pred náročným výkonom, by sa sedavému človeku začali premieňať na tuky. Také dávky však bežný človek naozaj nezje.

gif lievance

Bežnejšia situácia nastáva vtedy, ak celodenný výdaj energie pokryjete sacharidmi a tuky nestihnete spáliť. Telo totiž spaľuje glukózu omnoho efektívnejšie než tuk, preto míňa najprv tú. Je to opäť otázka známej rovnice:

výdaj > príjem = chudnutie

výdaj < príjem = priberanie

Čo robí telo po odstránení sacharidov?

Najprv schudne. Ale nie podkožný tuk, ktorý bol vaším cieľom. Jeden gram sacharidu v tele na seba viaže ďalšie 3 gramy vody, preto sa môže hmotnosť zo dňa na deň zmeniť aj o viac ako 2 kilogramy a vy schudnete iba vodu.

Následne telo vstúpi do ketózy. Pri úplnom hladovaní alebo dramatickom znížení príjmov sacharidov po dobu aspoň 72 hodín začne telo hľadať zdroj energie v tukoch, ktoré má uložené pod kožou. Rôznymi chemickými procesmi z nich vytvára ketóny – organické zlúčeniny vhodné na spaľovanie v orgánoch a svaloch.

Práve ketóza je cieľom KETO stravovania alebo ketogénnej diéty. Zámenu sacharidov za tuky poznáme pod týmto názvom už viac než 70 rokov, no pôvodne vznikla ako liečebná pomôcka pre ľudí s epilepsiou a inými neurologickými poruchami.

Približne v osemdesiatych rokoch minulého storočia ju začali skúšať športovci a fintess tréneri s úmyslom zvýšiť svoj potenciál pri tréningoch. Veľmi rýchlo sa z nej stal trend plný nepravdivých informácií a zavádzania.

gif slanina vajicka

Spoliehať sa na ketózu vám ubližuje, tvrdia výskumy

Podľa tejto štúdie s výnimočne kvalitnou metodikou KETO diéta nebola spojená so zvýšeným úbytkom hmotnosti, ale práve naopak,  chudnutie sa spomalilo.

Táto analýza viacerých štúdií rovnako potvrdila, že KETO diéta sa neprejavila zvýšeným chudnutím.

Okrem žiadnych benefitov, nízko-sacharidová diéta má preukázateľné negatívne účinky. Napríklad na výkon počas tréningov, na hladiny niektorých hormónov, najmä testosterónu, dlhodobo dokonca na zmeny nálady.

Úplne sa vyhýbať sacharidom je takmer nemožné. Musíte sa obmedziť v zásade len na mäso, slaninu, maslo, vajíčka, orechy, oleje a niektoré druhy zeleniny. Odmena za túto obetu vôbec nebude taká lákavá, ako očakávate. Už samotná náročnosť tohto stravovania predznamenáva, že ho nedokážete udržať dlhodobo a podľa zdravotných rizík, ktoré prináša, by ste ani nemali.

Riaďte sa odporúčaným príjmom, ktorý vydala EFSA alebo americká USDA  a vaše telo sa vám odvďačí.

Samozrejme, aj my milujeme chrumkavú slaninku a nepohrdneme dobrým steakom. Ale ovocie, strukoviny, pečivo aj zelenina sú pre človeka rovnako dôležité. Telo si ich, jednoducho, vyžaduje a to najlepšie čo preň môžete spraviť, je dopriať mu ich.

S mierou 😊

If you want to buy cheap and quality knockoff watches, you’d better choose male and female waterproof breitling replica online.

Do not miss best place for usa replica watches online on this website that can help you save both money and time.