7 užitočných rád pre ľudí, ktorí radi cvičia vonku

7 užitočných rád pre ľudí, ktorí radi cvičia vonku

Ak si dáte pozor na pár zásadných vecí, váš tréning vonku môže byť najkrajšia časť dňa. A hlavne ten pocit po ňom.

thumb

Rozumieme vám – potiť sa v posilňovni pod klimatizáciou nie je zďaleka také príjemné ani zdravé ako vyjsť si zacvičiť do prírody. Ponúka neobmedzené možnosti – od behania pod korunami stromov cez jogu na čerstvo pokosenom trávniku až po celotelový workout. Čerstvý vzduch je ten najlepší tréningový doplnok a krásne prostredie je čistá motivácia.

Aby ste si každý tréning užili naplno, bez starostí, pripravili sme vám 7 užitočných rád z našich vlastných zásob.

Nájdite si sparring partnera

A to neznamená, že musíte trénovať bojové športy. Dobrý partner si s vami pôjde zabehať, rozložiť karimatku aj zaskákať so švihadlom. Motivuje vás k lepšiemu výkonu a navyše budete mať obaja istotu, že na vás niekto dáva pozor.

Pre majiteľov psov je voľba jasná, ak sa chystajú na pohybové aktivity. No na druhú stranu, váš štvornohý miláčik bude mať výrazný problém s polohou lotosového kvetu 😊

Prispôsobte sa počasiu

Prosíme vás, v prvom rade sa zbavte všetkých výhovoriek. Trénovať sa dá v snehu, v daždi aj na horúcom slnku. Pravidelnosť je kráľovná úspechu, takže ak vstávate každé druhé ráno cvičiť, nekazte si rutinu len kvôli klimatickým zmenám. Stačí sa správne pripraviť.

Najdôležitejšie je dodržiavať pitný režim a v letnom období to platí dvojnásobne. Poriadny pohár vody pred tréningom a pri cvičení dlhšom ako 60 minút aj fľaška so sebou. Ak siahnete po minerálke alebo športovom nápoji, elektrolyty v nich vám navyše dodajú potrebnú energiu.

gif bezec voda

Druhá zásada je správne oblečenie. V zime kombinujte tri vrstvy, pričom spodná odvádza pot z tela, prostredná vás zahreje a vrchná ochráni proti vetru a vlhkosti. V daždi sa chráňte nepremokavou vrstvou a v teple zase nezabudnite na prikrývku hlavy. V každom prípade myslite na kvalitnú obuv.

Keď už ste vonku a v plnom prúde, naučte sa správne si rozložiť sily. Z prírody sa s nimi musíte vrátiť aj domov, na rozdiel od pohodlnej sprchy, lavičky alebo bufetu v posilňovni.

A nakoniec, myslite na to, že telo sa dokáže prispôsobiť klimatickým zmenám, ale potrebuje čas. Nenechajte sa odradiť prvým náročným tréningom vo vyšších teplotách.

Majte oči otvorené

Tam vonku je nádherne práve vtedy, ak tam zatiaľ nijaký človek nevstúpil so stavebným povolením. To však znamená, že povrch sa neustále mení, kde-tu trčí koreň stromu alebo kameň. Tiež vstupujete do prirodzeného obydlia rôznych živočíchov, ktorí vás nemusia tolerovať.

Pred tými najmenšími sa ochráňte repelentom a tým väčším sa radšej oblúkom vyhnite. Pre každý prípad sa spriateľte so psíkmi od susedov.

gif zly pes

Noste reflexné prvky

A to najmä, ak ste máte radi cvičenie po zotmení alebo blízko ciest. V záujme bezpečnosti by ste tiež mali dať niekomu vedieť, kam sa chystáte.

Vyberte si vhodný čas

Posilňovňa je prakticky rovnaká počas celého dňa. Vonku sa však podmienky výrazne menia s každou dennou dobou, a tak si najprv otestujte tú najvhodnejšiu pre vás. Cvičenie pri východe slnka má v sebe čaro a dodá vám energiu, večerný pohyb vás zase po celom dni psychicky očistí.

Improvizujte

Nezostávajte len pri jedom type cvičenia. Kardio je skvelé, ale väčšie svaly spaľujú viac energie, preto skúste zapojiť do prestávok medzi behmi výskoky na plochý kameň, zhyby na konári, stojku o strom, ľah-sedy na strmom kopci. Celá príroda je vaša vlastná posilňovňa, stačí zapojiť trochu fantázie.

Užívajte si prírodu

A to je naša najväčšia rada s veľkým R. Šli ste von preto, aby ste niečo spravili pre svoje telo a aby ste vypli od povinností, ktoré na vás čakajú doma, v škole či v práci. Nemyslite na nič z toho. Ak je váš sparring partner z tohto prostredia, rozprávajte sa o priebehu cvičenia alebo radšej vôbec. Kým telo pracuje, hlava si musí oddýchnuť.

gif pokojna priroda

Zbavte sa aj elektroniky, vrátane slúchadiel a telefónu. Krokomer alebo smart hodinky na meranie spálených kalórií sú povolené, ak inak nedáte 😊

 

Teraz ste pripravení zažiť ten najlepší tréning. Držíme vám palce!