Izotonické, iónové, športové nápoje: vieme, ako sa v nich vyznať

Izotonické, iónové, športové nápoje: vieme, ako sa v nich vyznať

Povieme vám, kedy ich potrebujete a podľa čoho si vybrať ten správny.

thumb

Najčastejšie ich nájdete označené ako športové alebo iónové nápoje, ale oba názvy znamenajú to isté. Jeden naznačuje ich použitie a druhý ich vlastnosti.

Obsahujú totiž veľmi dôležité mikroživiny – molekuly s elektrickým nábojom, ktoré si z chémie pamätáme ako ióny. Sú to molekuly minerálov ako sodík, draslík, horčík, vápnik, ďalej zlúčeniny s chlórom, sírou a mnohé iné. Tieto sú síce veľmi dôležité pre každého, no športovci a aktívne žijúci ľudia ich potrebujú ešte viac.

Vysvetlíme vám, prečo.

Ľudské telo funguje vďaka elektrine

Keď si chcete zavolať s priateľmi, váš telefón sa spojí s najbližším vykrývačom, a ten prenáša signál pomocou elektrického vedenia. Ak si voláte alebo píšete za oceán, prechádzajú tam informácie tiež pomocou obrovských podmorských káblov a nie cez satelity, ako si mnohí ľudia myslia.

Podobne si informácie odovzdávajú aj bunky v našom tele - posielajú si malé elektrické výboje, ktoré spolu v celom tele dokážu vytvoriť napätie v rozpätí 10-100 milivoltov. Pre porovnanie, jedna malá baterka v ovládači má 1500 milivoltov.

Aby sa elektrický prúd mohol šíriť, potrebuje prostredie doslova nabité iónmi. Preto môžete životne dôležité minerály nájsť označené aj ako elektrolyty – je to chemický názov pre vodný roztok plný týchto látok.

gif elektrolyt

Tie sa z tela strácajú najmä počas tréningu. Na jednej strane prebieha neustále odovzdávanie informácií medzi mozgom a svalmi, na druhej odvádza veľkú časť pot. Pri nízkej hladine elektrolytov môžete byť malátni, pocítiť bolesti hlavy aj svalov alebo kŕče.

Nápoje vám dokážu efektívne doplniť hladiny minerálov

Každý športový či iónový nápoj má na etikete presný výpis látok, ktoré obsahuje. Ich koncentrácia sa približne zhoduje s typickými vlastnosťami solí v pote, preto dokážu efektívne vyrovnať akútnu stratu. Štúdie na športovcoch viacnásobne preukázali, že špeciálne nápoje môžu nahradiť tekutiny aj elektrolyty stratené potením vo vhodnom pomere a vďaka zhodnej koncentrácii urýchliť ich vstrebávanie.

Dajte si však pozor aj na obsah sacharidov. Športovci potrebujú rýchlu energiu, preto sú v nápojoch prítomné jednoduché cukry – ideálne palivo pre telo, no ak s nimi nerátate, mohli by vám rozhodiť príjem kalórií.

Izotonické, hypo- aj hyper- sú len typy iónových nápojov

Určujú, aká je v nich koncentrácia minerálnych látok a podľa toho si môžete vybrať ten správny nápoj pre vás.

Hypotonické nápoje 

Ich koncentrácia je nižšia ako v krvi, obsahujú aj menej sacharidov - zvyčajne 1,5- až 2-krát menej ako izotonické, no stále s ideálnym obsahom elektrolytov. Najčastejšie sa používajú pre športové aktivity s trvaním kratším ako 90min, kedy nie je potrebné dobíjať sacharidy, alebo ak si športovec stráži hmotnosť. Ako náhradu za ne si pokojne dajte minerálku s obsahom sodíka a ďalších minerálov.

Izotonické nápoje

Majú podobnú koncentráciu ako ľudská krv, takže dodávajú primerané množstvo energie (6-8% objemu tvoria sacharidy) a minerálnych solí. Väčšina športových nápojov sú práve izotonické, preto môžu byť účinným doplnkom pri strednej až vysoko intenzívnej aktivite. Okrem hydratácie a stratených minerálov, totiž dopĺňajú aj rýchlo vstrebateľné sacharidy. Sú vhodné pred, počas aj po výkone.

Hypertonické nápoje 

Posledná skupina nápojov má najvyššiu koncentráciu minerálnych solí aj obsah sacharidov. Sú vhodné, ak potrebujete do krvného obehu rýchlo a efektívne dodať veľké množstvo kalórií a živín. V tekutej forme sa kalórie vstrebávajú ľahšie než v pevnej, ktorú musí telo najprv rozložiť. Pite ich po náročnom výkone na doplnenie glykogénových zásob ako súčasť regenerácie.

gif vitaz cyklista

Iónové alebo športové nápoje sú teda vhodné pri fyzických výkonoch na doplnenie vypotených minerálov, hydratáciu a rýchlu energiu. Ak neplánujete ísť na bicykel ani si zabehať, len sa osviežiť, radšej siahnite po minerálnej vode, ktorá vám mikroživiny aj pitný režim doplní rovnako účinne a bez extra kalórií.