Prečo nás páli záha a čo je najrýchlejšia úľava?

Prečo nás páli záha a čo je najrýchlejšia úľava?

Našťastie slovenská príroda nám ponúka na pálenie záhy rýchlu pomoc.

thumb

Pálenie záhy spôsobuje žalúdočná kyselina, ktorá sa dostala von zo žalúdka. Trubica spájajúca ústa so žalúdkom sa volá pažerák a na jeho konci je pažerákový zvierač. Ten za bežných okolností udrží kyselinu tam, kde má byť. Ak sa však dostane von – do pažeráka – pocítite ten nepríjemný pocit pálenia.

Nedoliehanie pažerákového zvierača a nadmernú tvorbu kyseliny môže spôsobovať viacero faktorov. Môže to byť neprirodzený tlak na zvierač spôsobený prejedaním sa, obezitou, zápchou či tehotenstvom. Zvýšenie kyslosti prostredia môžu v žalúdku spôsobovať citrusy, alkohol – obzvlášť červené víno, ťažko stráviteľné či veľmi pikantné jedlá. 

 gif paliva paprika simpsonovci

Prírodná pomoc

Ak si spomínate na hodiny chémie na základnej škole, kyseliny neutralizujú zásady. To znamená, že na zmiernenie nepríjemných prejavov pálenia spôsobeného kyselinou potrebujeme zásaditú látku. A najosviežujúcejšia možnosť, ako vyriešiť tento problém, je pomocou zásaditej minerálky.

Zo slovenských vôd je to napríklad Fatra alebo Sulinka. Minerálky s takýmto zložením nielen, že znižujú kyslosť vo vašom žalúdku, ale priaznivo pôsobia na celý tráviaci trakt. Teda po veľkej párty alebo grilovačke sú vašim najlepším kamarátom. Okrem toho pomáhajú pri cukrovke, dne či vysokom cholesterole.

Ich účinok je teda potvrdený nielen skúsenosťami a múdrosťou starých mám, ale aj vedou.

 mineralny potocik

Odkiaľ sa vzali zásadité minerálky?

Prvé chemické rozbory Fatry sa robili v roku 1930. Vyviera v Turci, regióne s najhornatejším prostredím na Slovensku. Svoje meno dostala podľa pohorí, medzi ktorými leží – na východ od prameňa je Veľká Fatra, na západ od neho je Malá Fatra.

Ďalšia známa voda s podobným účinkom je Sulinka, ktorá je známa už od roku 1836. Do sklených fliaš ich v Sulíne plnia od roku 1839, kedy tu spustili sklársku výrobu. Už koncom 19. storočia ju vyvážali do celého sveta.

Každá minerálka získava svoje zloženie z podložia, z ktorého prameň vyviera. Čiže kým voda z dažďa a riek prejde hlboko do podložia, zbiera svoju unikátnu zmes minerálov. Po ceste sa zároveň čistí v piesku a štrku, cez ktorý pod zemou preteká. Proces vzniku takéhoto prameňa môže trvať aj stovky rokov.

Na slovenskú vodu môžeme byť právom hrdí :)