Ako fungujú energetické nápoje?

Ako fungujú energetické nápoje?

Zisťovali sme, odkiaľ sa berie ich tajomná sila prebrať nás k životu.

thumb

Energetické nápoje pochádzajú z Ázie, presnejšie Japonska z obdobia 60-tych rokov. Jedna farmaceutická spoločnosť vtedy začala svojim zamestnancom podávať nápoj Lipovitan D, aby vydržali pracovať počas nočnej zmeny.

Neskôr sa začali šíriť po Spojených štátoch a skutočnú slávu začali zažívať v 90-tych rokoch. V tom období vznikol aj jeden z najznámejších zástupcov na našom trhu – Red Bull. Recept na jeho výrobu si rakúsky podnikateľ priniesol až z Thajska, odkiaľ pochádzajú jeho dvaja spoločníci.

thajsky redbull

Ako teda fungujú?

Odpoveď nájdete priamo na obale. Za energetický účinok totiž môžu štyri hlavné zložky:

Kofeín

Hneď, ako sa kofeín dostane do mozgu, začne uvoľňovať dopamín – hormón, ktorý zabezpečuje pocit odmeny po dobre vykonanej práci. Preto sa po káve či energeťáku cítime tak dobre 😊

V spolupráci s adrenalínom nás tiež prepína do stavu pohotovosti. Zrýchli sa nám pulz, zvýši krvný tlak a sme pripravení buď na útok, alebo útek. Zároveň zastaví produkciu adenozínu, látky, ktorá spolupracuje na zaspávaní. Preto máme pocit, ako čerstvo vytiahnutí z nabíjačky.

Tento účinok je ale iba pocitový. S kofeínom do tela neprišla nijaká nová energia. Dostalo však jasný signál, že sa budú diať dôležité veci a určite by teraz nemalo zaspať.

V jednej 250 ml plechovke energetického nápoja je spravidla 80 mg kofeínu, čo je množstvo ktoré získate z jednej šálky kávy. Bezpečná dávka pre zdravého dospelého človeka je pritom až 400 mg kofeínu denne, pre dojčiace ženy je určená hranica 200 mg. Viac sa o tejto téme môžete dozvedieť z našej infografiky.

Cukor

Respektíve cukry, pretože niektoré nápoje obsahujú sacharózu, niektoré glukózu alebo oboje. Ako sme už viackrát písali, práve cukor je primárnym zdrojom energie pre náš mozog a celé telo, preto z tejto zložky nápoja príde do tela reálna nová energia.

Samozrejme, jednotkou energie v našom tele je kalória, a tak s príchodom cukru musíme rátať aj so zvýšením kalorického príjmu. Našťastie pre tých, ktorým to už počas dňa nevyjde, sú na trhu dostupné aj mnohé nekalorické verzie energeťákov, kde je cukor nahradený sladidlom.

dobre rano fotka

Taurín

Aj rezeň, tuniak, hovädzí steak či opečený losos sú zdroje taurínu. Je to aminokyselina prirodzene sa vyskytujúca aj v našom tele.

Pomáha regulovať srdečný tep, svalové kontrakcie aj ich zásobovanie energiou. Sám o sebe teda energiu nedodá, ale je veľmi dôležitý pri jej správnej distribúcii.

Vitamíny

Vitamíny typu B sú rozpustné vo vode, preto ich nevieme skladovať a musíme ich prijímať v strave. Vo väčšine nápojov preto nájdete aj tieto esenciálne mikroživiny.

Vďaka B vitamínom sa nám správne vstrebávajú prijaté cukry a uvoľňujeme z nich potrebnú energiu. Tiež pomáhajú pri stavbe bielkovín z aminokyselín či produkcii červených krviniek.

V tejto skupine poznáme osem vitamínov, pričom v energetických nápojoch nájdete najmä štyri z nich - B3 B5, B6 a B12, ktorý má významnú prácu pri zachovaní zdravého nervového systému a tvorbe DNA v bunkách.

V závislosti od výrobcu môžete v zložení nájsť aj ďalšie vitamíny alebo prírodné zložky ako ženšen či guaranu.

Energetické nápoje sú bezpečné

Ako vždy, radi si preverujeme najčerstvejšie informácie o rôznych potravinách a nápojoch, o ktorých pre vás píšeme. V tejto správe z roku 2015 EFSA potvrdila, že kofeín, ani ďalšie zložky energetických nápojov pri bežnej spotrebe nepredstavujú zdravotné riziko.

Koniec koncov, ak chcete zostať zdraví a bez obáv, všetko si treba dávať s mierou. 😊