Čo s tým odpadom po Vianociach?
Viete, že ak správne separujete, tak šetríte energie, prírodné zdroje a pomáhate zabraňovať tvorbe čiernych skládok?
Vianoce sú sviatkami hojnosti a štedrosti, ale zároveň aj obdobím veľkých nákupov a zvýšenej tvorby odpadu. Počas Vianoc si doprajeme viac jedla, pitia, a spolu s darčekmi darujeme okrem radosti aj hromadu obalov. Či si to uvedomujeme, alebo nie – vytvárame tak viac odpadu, než v bežné dni. Viete však, že ak správne separujete, tak šetríte energie, prírodné zdroje a pomáhate zabraňovať tvorbe čiernych skládok?
Aj keď posledné štatistiky hovoria, že komunálny odpad triedime viac, než po minulé roky (v roku 2016 Slovensko recyklovalo 23% komunálneho odpadu), stále je čo zlepšovať.
Farby kontajnerov pozná naspamäť takmer každý, no dôležité je aj vedieť, čo presne patrí do separovaného odpadu a ako to robiť správne nielen počas Vianoc 365 dni v roku.
If you wanna buy 1:1 online store replica rolex watches, you cannot miss this website. It must make you feel regret it!
PLASTY
Žltý kontajner - určený na triedenie plastov. Fľaše spoločne s vrchnákmi a ostatné obaly treba pred odhodením do kontajnera zašliapnuť nohou kvôli úspore miesta a nákladov na odvoz odpadu – vozidlá nebudú zbytočne voziť vzduch.
Voľne pohodený odpad vrátane plastov predstavuje jeden z najväčších problémov pre našu Zem. Tiež jej nepomáha to, že plastový odpad odhadzujeme tam, kde nepatrí a nedávame im tak druhú šancu vrátiť sa do obehu pomocou separovania a následnej recyklácie.
Pri výrobe plastov recykláciou sa oproti výrobe plastov len z primárnych surovín ušetrí až 80% emisií oxidu uhličitého. Preto je dôležité plasty správne triediť, aby neskončili na skládkach alebo len tak pohodené v prírode a neboli odpadom, ale cennou surovinou.
Pred odhodením do koša si všimnite tieto recyklačné značky umiestnené na obaloch:
Zdroj: ekoton
Do plastov patria
PET (polyetylénterftalát): fľaše od nápojov, sirupov, rastlinných olejov
PE (polyetylén), ktorý sa delí na HDPE (polyetylén vysokej hustoty) a LDPE (polyetylén nízkej hustoty): číre a farebné fólie, tašky, vrecká, nádoby od kozmetických a čistiacich prostriedkov, jogurtových nápojov, uzávery z PET fliaš
PP (polypropylén): obaly od sladkostí, kečupu, tégliky od jogurtov a rôzne plastové nádobky a hračky
PS (polystyrén): termo obaly z donášky jedla, poháriky z automatov, izolačný stavebný materiál, obalový materiál od elektroniky a iné polystyrénové obaly
PVC (polyvinylchlorid): inštalačné rúrky, obaly kozmetických výrobkov, plastový nábytok, linoleum. Pri tomto materiáli však pozor! Vo väčšine miest či obcí sa odpady z PVC plastov neseparujú do žltej nádoby, informujte sa preto na miestnom úrade, čo s týmto odpadom urobiť.
Do plastov nepatria: obaly zašpinené olejom, farbami, potravinami, guma, molitan, v niektorých mestách odpady z PVC plastov
Kompletný proces a postup recyklovania plastov je znázornený v tejto infografike.
A čo TetraPaky?
Farba zbernej nádoby na nápojový kartón (TetraPak) aj presný spôsob triedenia sa môže v jednotlivých obciach líšiť, pretože to závisí od obce a zberovej spoločnosti. Môže sa zbierať s plastom či papierom, niektoré obce majú dokonca zriadené samostatné nádoby na nápojový kartón. Sledujte nálepky na kontajneroch alebo sa o tom informujte na obecnom úrade, či na webovej stránke obce.
PAPIER
Modrý kontajner – slúži na recyklovanie lepenky, papieru či obalov. Papier je možné recyklovať až 7-krát a nakoniec dokonca aj kompostovať. Môžeme sa stretnúť s týmito recyklačnými označeniami:
Zdroj: ekoton
Čo patrí do papiera: papierové obaly a tašky, rozložené krabice, lepenka, letáky, noviny, časopisy, zošity, knihy, kancelársky papier, obálky, katalógy, baliace a krepové papiere
Čo sem nepatrí: obaly z tetraPaku a podobné viacvrstvové materiály, voskovaný papier, obaly od vajec, rolky z toaletného papiera, vreckovky, mastné obaly od jedla
SKLO
Zelený kontajner – sa využíva pre číre, zelené a hnedé sklenené obaly. Sklo je recyklovateľné takmer donekonečna bez straty jeho charakteristických vlastností, v čom je jeho veľká výhoda. Nájdeme na nich tieto označenia:
Zdroj: ekoton
Do skla patria: sklenené fľaše, zaváraninové poháre, flakóny od parfémov, okenné sklá či rôzne sklenené poháre a nádoby
Nepatrí sem: porcelán, keramika, zrkadlá, sklá od farieb a chemikálií, žiarovky, sklo z drôteným výpletom
KOVY
Červený kontajner – určený na kovový odpad je niekedy nahradený žltým, kde sa kovy separujú spolu s plastom a dotrieďujú pomocou magnetu či manuálne. Najčastejšie sa stretávame so železom (FE) v podobe konzerv alebo s hliníkom (ALU), z ktorého sú vyrobené nápojové plechovky.
Zdroj: ekoton
Medzi kovy patria: plechovky, viečka od jogurtov, konzervy od potravín, krmív pre zvieratá
Nepatria: kovové obaly od farieb, lepidiel či chemikálií, obaly od zubných pást
BRO – biologický rozložiteľný odpad
Hnedý kontajner – je najnovšou nádobou a povinnou zložkou separovaného zberu odpadov. Patrí do neho kuchynský a záhradný odpad, rastlinné zvyšky.
Čo vhadzovať: zvyšky jedál, škrupiny z vajec, šupky zo zemiakov a inej zeleniny, staré pečivo, tráva, seno, lístie ale aj papier znečistený potravinami,
Čo nevhadzovať: odpad znečistený chemikáliami, plastové vrecia, kamene, ohorky
Vianočné špeciály
Možno ste si už minulé Vianoce všimli, aké kvantum odpadu sa vám v obývačke nahromadilo po rozbaľovaní darčekov. Čo s týmito špecifickými vianočnými odpadkami?
Darčekové stuhy a mašle – patria do žltého kontajnera, najlepšie je však odložiť si ich na ďalšie využitie
Baliaci papier – roztrieďte do modrých kontajnerov, aj keď sú na ňom zvyšky lepiacej pásky
Celofán – patrí do plastov
Darčekové tašky – vyhoďte do žltého kontajnera, no spolu s baliacimi materiálmi aj stuhami je oveľa šetrnejšie použiť ich znovu
Papier na pečenie – patrí do čierneho kontajnera na zmesový odpad
Nefunkčné svetielka zo stromčeka – odovzdáte bezplatne na zbernom dvore
Rozbité sklenené ozdoby – do skla, ale ak sú na nich flitre a iné ozdoby, tak do čierneho zmesového kontajnera
Olej z vyprážaného kapra – v zatvorenej nádobe odovzdajte na čerpacej stanici prípadne na zbernom dvore
Ak vám stále nebolo dosť a chcete sa o separovaní a recyklácií dozvedieť ešte viac, odporúčame navštíviť stránky spoločností ENVI-PAK alebo NATUR-PACK, ktoré patria medzi lídrov v oblasti zabezpečovania zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov na Slovensku. Nájdete tam aj zaujímavé kvízy a testy.