Cukor potrebujeme k životu a to je fakt

Cukor potrebujeme k životu a to je fakt

Ibaže by sme nechceli používať mozog, či svaly...

thumb

Bez mozgu by sa žilo ťažko...

Mozog cicavcov je závislý od glukózy – jednoduchého cukru. Je to jeho hlavný zdroj energie. Aby mohli neuróny odosielať signály po celom tele, potrebujú mať v krvi dostatok glukózy. Zatiaľ, čo mozog zaberá približne 2 % váhy tela, skonzumuje až 20 % glukózy. A keďže nemá žiadnu zásobáreň energie – na rozdiel od svalov – tak potrebuje mať dostatok prostriedkov v krvnom obehu.

Naša hlava je teda najväčší konzument jednoduchých cukrov v tele. Za deň môže spáliť až 420 kcal. Ak však dúfate, že intenzívnym premýšľaním spálite viac energie, máme zlú správu. Bez ohľadu na myšlienkovú aktivitu, mozog spaľuje približne rovnaké množstvo energie každý deň. Teda výhovorka „pracujem hlavou, nemusím cvičiť“, neobstojí.

 

Svaly tiež potrebujú cukor

V tele máme dva druhy svalstva – hladké a pruhované. Hladké svalstvo tvorí orgány a nevieme ho ovládať vôľou. Pruhované svaly sú napojené na kostru a pomáhajú sa nám hýbať, teda ich vedome ovládame. Kým svaly v pokoji spotrebúvajú prevažne mastné kyseliny, počas aktivity potrebujú cukor.

Glukóza je potrebná nielen počas výkonu, ale aj pre regeneráciu svalstva – po cvičení sa oplatí prijímať nielen proteíny ale napríklad aj hroznový cukor.

Navyše, až polovica telesnej zásoby glykogénu je vo svaloch. Glykogén je materiál, v ktorom si bunky uchovávajú energiu z cukrov. Kým vaše bicepsy bez neho nemôžu fungovať, primárny zdroj energie napríklad pre srdce sú spomínané mastné kyseliny.

 

Pečeň ho spracováva pre celé telo

Je metabolickým centrom. Dokáže pre našu potrebu udržať približne 400kcal. Z toho, čo nedokáže uložiť sama, pošle časť do krvného obehu – aby sa k výžive dostal mozog, svaly a ďalšie orgány – a nadbytočnú časť spracuje do formy, ktorú dokáže telo uložiť v tukových bunkách.

Človek normálnej váhy môže mať vo svojom tukovom tkanive viac ako 100 000 kcal. Ako však vo videu hovorí aj docentka Ukropcová, počet tukových buniek sa ani pri chudnutí neznižuje. Iba sa zmenšujú. Preto je lepšie nikdy nespadnúť do obezity.

Pamätajte: ak sú dvaja ľudia s rovnakou váhou, jeden z nich môže byť zdravší. A bude to ten, ktorý sa častejšie hýbe. Nemajte preto výčitky, keď si občas doprajete niečo chutné či sladké, ak to vyvažujete dostatočnou aktivitou. Bez cukru by sme síce neprežili, no bez pohybu chorľavieme.